Amelia shirt - timber white

Art.nr 2818115-1

9 €
45 €

I lager

  • Leverans 2-4 dagar
  • Frakt 49 kr
  • Personlig kundservice

Produktbeskrivning

Ordinarie pris 990 SEK/ 110 EUR

 

Amelia shirt är en lång skjortklänning i stretchigt vävt tyg. Den har knappar fram, är lite längre bak och har fina breda manchetter som knäpps med två knappar. En älva är broderad på baksidan. Modellen på bilden är 163 cm lång och bär storlek S.

Vårt vävda bomullstyg är ett härligt, mjukt och stretchigt tyg. Det är gjort i 59% bomull 33% polyamid 8% elastan. Tvättas i 30 grader. Plagget kan tvättas i 40 grader och ska inte torktumlas eftersom elastan är en värmekänslig fiber som skadas av hög värme. Plagget mår bra av att hängtorka, gärna på en uppblåsbar galge. Tvätta plagget med avigsidan ut och med liknande färger. Använd ett så skonsamt tvättmedel som möjligt utan blekmedel så behåller plagget färgen bättre. Alla tyger är tvättade i produktionsprocessen men kan krympa upp till 5%.

#houseoflola

Hashtagga dina bilder med #houseoflola och följ oss på instagram för att hålla dig uppdaterad.

We care

Manufactured in Europe
Design by women for women
Personal customerservice
Highquality fabrics

OM OSS

Välkommen till House of Lola – där stil möter komfort

Vi skapar kläder för helt  vanliga unika kvinnor – kvinnor som vill känna sig bekväma, snygga och fria att vara sig själva. Våra plagg är designade för att följa kroppen, inte begränsa den, med mjuka material och en passform som omfamnar dina kurvor.

Tillverkningen sker med omsorg hos noggrant utvalda producenter som vi har långvariga och hållbara relationer med. Resultatet? Plagg som funkar lika bra till en glittrig kväll som till jobbmötet – eller bara en mysig dag hemma.

Vår ambition är att ge dig garderobshjältar. Tidlösa modeller som du älskar, bär ofta och håller länge. Plagg att trivas i, att leva i.

Välkommen in i vår värld!

OM OSS

Vår klädfilosofi Storyn om oss Om våra plagg